Giv En Computer*

21. December 2020

FAIR arbejder med formål og visioner, som man kan bakke op om og påvirke gennem medlemskaber. På den måde er det ikke blot muligt at give en computer - til dags dato løfter hvert årlige medlemskab 9-10 computere 🥰

Hvis du støtter FAIR (Fair Allocation of Infotech Resources), så styrker du vores forenings vision om at give adgang til uddannelse, viden og teknologi for dem, som har allermest brug for det.

Så hvad laver vi? FAIR opsøger virksomheder i Danmark, som gerne vil sikre en socialt ansvarlig fremtid for deres it-udstyr. Vi har et værksted, hvor vi modtager og klargør it-udstyret, som er blevet indsamlet gennem samarbejde med virksomhederne. Vi arbejder sammen med organisationer i Malawi, hvor de tidligere kontor-computere, bliver til it-centre for skoler, universiteter og civilsamfund.

*) Man kan ikke købe en computer og lægge den under juletræet eller give den som mandelgave. Et medlemskab af FAIR koster 100 kr/året - i FAIRs 10-årige historie er ca. 6-8 computere sendt om året pr. medlemskab.

Hos FAIR bliver man foreningsmedlem

Vi ønsker ikke illusioner eller forsimplinger foran vores rigtige arbejde og samarbejde med dygtige og veluddannede folk i Malawi. Arbejdet og visionen handler ikke om enkelte computere eller deres funktion som mandelgaver; men langsigtet etablering, vedligeholdelse og anvendelse af it-centre. Vi ønsker heller ikke at fordre en fortælling om hjælpeløshed - vi arbejder sammen med dygtige, kreative og viljestærke mennesker. Vi tror på viden, uddannelse og muligheder, og det er derfor, at vi støtter uddannelsesinstitutioner og civilsamfund med adgang til it-udstyr.

Så i stedet for bogstaveligt talt at give en computer, ønsker vi os allermest, at du bliver medlem af vores forening, FAIR Danmark, fordi:

Giv et medlemsbevis

Meld derfor din ven eller familiemedlem ind og modtag et medlemsbevis med følgende tekst:

Som medlem af FAIR (Fair Allocation of Infotech Resources) er du med til at give adgang til it-udstyr for skoler og civilsamfund i Malawi gennem din medlemsstøtte til FAIRs arbejde i Danmark. FAIR har ingen udgifter til lønomkostninger og har ikke brugt penge på en reklamekampagne. Du kan bruge koden nedenfor til at melde dig ind i FAIR [og vil derefer modtager yderligere information med posten].

Vær med til at give masser af computere

Opret et medlemskab/medlemsbevis

Vi pakker en skibscontainer - vil du være med?

FAIRs 2020: God kamp, få penge, stor tak til alle

Tilbage til blogindeks